Meik Wiking – Lykke. Po prostu szczęście

Meik Wiking – Lykke. Po prostu szczęście

Mieszkańców wielu krajów czy miast na całym świecie łączny jedna ważna rzecz, marzenie o szczęściu. Podobne marzenia mają też mieszkańcy Danii, która od wielu lat uważana jest za jedno z najlepszych miejsc do zamieszkania. W tym kraju została niedawno wydana książka o hygge, stylu życia i wręcz filozofii polegającej na cieszeniu się każdą chwilą, czerpaniu radości z rzeczy małych, tych codziennych drobnostek. Teraz jej autor Meik Wiking, pisarz już niemal kultowy, zaprezentował światu swoją najnowszą powieść, zatytułowaną Lykke. Po prostu szczęście.

Szczęście rozłożone na czynniki pierwsze.

Wiking ma zupełnie nowe podejście do tematu szczęścia, a jako mieszkaniec podobno najszczęśliwszego państwa świata, wie o nim naprawdę dużo. Wierzy jednak, że nie jest ono domeną jedynie Duńczyków, ale przy odpowiednim podejściu może je osiągnąć każdy. Wystarczy jedynie odrobina wysiłku, pewne wskazówki, a szczęście zagości również w naszym domu. Zdaniem autora nie potrzeba do tego dużych pieniędzy, specjalnych gadżetów, jednak nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Życie w ciągłym pędzie, pogoń za przedmiotami, których tak naprawdę nie potrzebujemy, wszystko to sprawia, że przestajemy się cieszyć małymi rzeczami, nie zauważając, że tak naprawdę to ich suma świadczy o naszym samopoczuciu i dobrym nastroju. Warto zwolnić, trochę odpuścić i stanąć z boku tej szalonej gonitwy, choćby po to, aby nabrać odpowiedniego dystansu do samego siebie.

Szczęście nie jest jednolite, składa się z wielu elementów, z których najważniejsze to wolność oraz wzajemna życzliwość i zaufanie. To absolutna podstawa relacji międzyludzkich, a każdą chwilę lepiej przeżywać z drugim człowiekiem, nie samotnie. Razem można pójść na spacer, usiąść na ławce, cieszyć się promieniami słońca na twarzy, to właśnie jest prawidłowa definicja szczęścia.

 

 

Istotny przekaz w pięknej formie.

Czytając Lykke. Po prostu szczęście nie można się wręcz oderwać od lektury. Duży wpływ ma na to forma graficzna książki, kolorowa, z bajecznymi, momentami wręcz nierzeczywistych zdjęć i interesujących infografik. Na szczególną uwagę zasługuje też styl pisarski Wikinga, całkowicie wciągający, tryskający optymizmem, ale przy jednoczesnej dużej dozie realizmu. Ten zbiór małych, ale niezwykle cennych rad każdy powinien wziąć sobie do serca, a stosując się do nich szybko zauważymy jak coraz bardziej wartościowe staje się nasze życie i jak zmieni się sposób patrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. Szczęście na stałe zagości w naszym domu i będziemy również zarażać nim oraz pozytywną energią naszych znajomych, sąsiadów i oczywiście całą rodzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *